השתלמויות 2018-2019 תפריט

1) "הזכויות שלי - כי מגיע לי !!!!" השתלמות מקצועית בנושא מימוש ומיצוי זכויות   (18 שעות לגמול השתלמות)

מלון "השרון" הרצליה  

אירוח בתאריכים:   27-29.01.2019   ימים   ראשון - שלישי

כיום, אחד התחומים המזוהים ביותר עם העבודה הסוציאלית הוא תחום מימוש הזכויות.

העובד הסוציאלי, פועל עם מגוון של אוכלוסיות ושירותים, במישורי התערבות שונים ובאמצעות מיומנויות שונות. מיומנות חשובה ביותר, היא היכולת לסייע לפונה, בהכרת זכויותיו ומימושן. הדבר מקבל משנה חשיבות, היות ולעיתים, העובד הסוציאלי, לא מודע אף לזכויותיו הוא.

מטרת ההשתלמות, הינה הקניית ידע רחב על המערכות הקיימות בישראל (הן המערכות הפורמליות והמגזר השלישי) וכן הקניית כלים מעשיים למיצוי זכויות באמצעות תיאורי מקרה: למשל- למידת הזכויות על פי חתכי גיל, שימוש באתר "כל זכות", שימוש במחשבוני הביטוח הלאומי, לימוד זכויות עבודה, לידה, זקנה, וכן היכרות עם מערך הביטוחים- ביטוחי בריאות פרטיים, ביטוחי סיעוד, תאונות אישיות ועוד.

בהשתלמות נרכוש ידע עבור הפונים בשדה, וגם עבורנו, העובדים הסוציאליים. ידע- ששווה כסף.

תוכנית ההשתלמות:

•          לימוד זכויות בביטוח הלאומי- הבטחת הכנסה, נכות (כללית ועבודה), לידה (שמירת הריון,  

            דמי לידה), אבטלה, זקנה, סיעוד ועוד. נלמד על מצבי תאונה- זכויות כלליות.

•          מיצוי זכויות במשרד הבריאות: סל שיקום, קוד סיעודי ועוד

•          מיצוי זכויות במס הכנסה: פטור ממס הכנסה, נקודות זיכוי להורים, החזרים לשכירים ועוד.

•          מיצוי זכויות במשרד הרווחה- שיקום, חונכות וסמך, זכויות קשישים ועוד.

•          מיצוי זכויות בקופות החולים- חוק בריאות ממלכתי, ועדות חריגים

•          מיצוי זכויות בחברות הביטוח- תאונות, בריאות, סיעוד

•          מיצוי זכויות במשרד הביטחון- אגף השיקום, זכויות חיילים משוחררים

•          מיצוי זכויות בלימודים- זכויות סטודנטים.

•          מיצוי זכויות לפי תחומים- לדוגמא: לקויות למידה- נבחן את הזכויות כילדים, במתבגרים, כחיילים, כסטודנטים, כמבוגרים ועוד.

את הסדנה תנחה גילי תמיר, עו"ס MSW, דוקטורנטית בבית הספר לעבודה סוציאלית ע"ש בוב שאפל בתל אביב. בנוסף, מנחה את תוכנית הרדיו היומית "זה מגיע לכם"- תוכנית מיצוי הזכויות של "כאן- רשת ב'".

 

2) סוגיות בטיפול פסיכוסוציאלי בקהילת הלהט"ב     (18 שעות לגמול השתלמות)

מלון "דן פנורמה" חיפה

אירוח בתאריכים:  27-29.01.2019  ימים  ראשון – שלישי

בעשורים האחרונים הולכת וגוברת המודעות לקהילה הלהט"בית, הלגיטימיות שלה, וזכויותיה. יחד עם זאת, גם בימים אלו, קבוצות נרחבות מתוך אוכלוסיית הלהט"ב, ביניהן להט"ב בפריפריה, טרנסג'נדריות, להט"ב בחברות דתיות ועוד, סובלות מדעות קדומות ואפליה על רקע תפיסות הטרו-סקסיסטיות ולהט"בפוביות.

בעבודתנו כעו"סיות יש בידנו בכדי להוות משענת ולסייע בתחומי חיים רבים עבור קהילת הלהט"ב ובני משפחותיהם ואף למנוע כניסה למצבי סיכון ומצוקה .

בנוסף, עם השנים נוצרים בקהילה הלהט"בית מבנים משפחתיים חדשים, חלקם "מרובי" הורים, עם הפרדה בין ההורות לבין הביולוגיה או הפרדה בין הורות לזוגיות. עלינו להכיר את המבנים השונים, וללמוד את המורכבות שהם מביאים איתם.

מטרת ההשתלמות הינה לצייד את המשתתפות בידע עדכני מקצועי ורלוונטי להתערבויות טיפוליות וקהילתיות עם אוכלוסית הלהט"ב, באופן שיאפשר ליישמו בשטח באופן הולם.

ההשתלמות תכלול:  הרצאות פרונטליות, עבודה בקבוצות קטנות לצורך עיבוד הידע והנגשתו למשתתפות, מתן אינפורמציה חווייתית באמצעות קטעים מסרטי קולנוע ותחומי אומנות נוספים. נערוךביקור בבית הקהילות- המרכז הגאה בחיפה .

בהשתלמות זו נתרכז במספר נושאים מרכזיים המהווים כיום את עיקר תחומי ההתערבות הפסיכוסוציאלית בקהילת הלהט"ב:

1.      זוגיות מיניות ומשפחה להט"בית

נתמקד במאפיינים של זוגיות והורות חד מינית. באתגרים וסוגיות טיפוליות שייחודיות למשפחות אלה. נדון בנושאים כגון: ההבדל בין הורה ביולוגי להורה פסיכולוגי. משמעות תורם הזרע/תורמת הביצית בעולמם של הילדים, פרידות במשפחות חד מיניות ועוד. כמו כן נדבר על הורות משותפת ללא זוגיות, נדון בהתמודדות של משפחות שבהן אחד מההורים יצא מהארון כהומו/לסבית או כטרנסג'נדר/ית , נדון בנושאים של מיניות בזוגיות חד מינית, ובהתמודדות הורים לילדים טרנסיג'נדרים.

ובנוסף, נשמע עדכון על  מצבן המשפטי של משפחות וזוגות להטבים כיום.

2.      מצבי סיכון ומצוקה בקרב להט"ב

נתייחס למצבי מצוקה המאפיינים את הקהילה הלהט"בית לצד התמורות והשינויים שחלו בשנים האחרונות ביחס לאוכלוסיה זו. נכיר את מודל לחץ המיעוטים וכיצד הוא משפיע על רווחת החיים של להט"בים בכלל וטרנג'נדרים.ות בפרט. כמו כן נתייחס להשפעה של אפליה חברתית על הומופוביה מופנמת ולכן גם על חיי היום-יום. בנוסף נלמד על מצבי קצה הנובעים מכל אלה כגון אובדנות, התמכרות, זנות בקהילה הטרנסית, זנות אפורה, פגיעות מיניות וכמסקס.

3.      קוים מנחים דילמות ותמות מרכזיות בטיפול בלהט"ב

נדון בפוליטיקה של מפגש הזהויות בטיפול כמו גם המפגש של האישי והמקצועי בתוכנו. נתמקד בעמדות האישיות שלנו מול סוגיות שונות הקשורות לעבודה עם אוכלוסיה להט"בית כולל עמדות להטבופוביות שאולי לא היינו מודעות להן. נדבר על העברה והעברה נגדית בטיפול בלהט"ב ונרחיב על מצבי העברה שאופייניים לטיפולים אלה.

נתייחס לטיפולי המרה שעדיין קיימים כיום, וננסה להבין מדוע א.נשים עדיין פונים לטיפולים אלה, כיצד עלינו להגיב מול בקשות מעין אלו, מה אומרים המחקרים בנדון, ומדוע טיפולים אלה אסורים על פי חוק בארה"ב.

בין המנחים והמרצים:

ד״ר גיא שילה, מרצה בכיר בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. ממקימי המערך הטיפולי באגודת הלהט״ב. מחקריו עוסקים בהשפעה של ממדים חברתיים על בריאותם הנפשית והפיזית של להט״ב. ב 2007 יצא לאור ספרו: החיים בוורוד - בני נוער וצעירים להט״ב. משמש בהתנדבות כרכז המחקר באיגי. 

ד"ר ריבי אפרת, פסיכותרפיסטית, בוגרת תוכנית פסיכותרפיה פסיכואנליטית למתקדמים, מרכז וויניקוט, בעלת קליניקה פרטית. מרצה ומדריכת סטודנטים בבי"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה. מדריכת מתמחים בתוכנית פסיכותרפיה פסיכואנליטית בסיסית, בפקולטה לרווחה ולבריאות אוניברסיטת חיפה. מדריכה עובדים סוציאליים בשירותים שונים.

פרופ' תומר שכנר , פסיכולוג קליני וחבר סגל בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. תחום המחקר המרכזי של פרופ' שכנר הוא פסיכופתולוגיה התפתחותית, ובמיוחד התפתחות של הפרעות חרדה בילדים ובמתבגרים. בנוסף, עוסק פרופ' שכנר במחקר ובטיפול בילדים ובמתבגרים להט"בים.

ד"ר גבע שנקמן לכברג, פסיכולוג קליני מומחה, מדריך. מרצה בכיר, בית הספר לפסיכולוגיה המרכז הבינתחומי הרצליה.

ד"ר אייל זק, עו"ס קליני ופסיכותרפיסט. מרצה בבית הספר ל"ע באוניברסיטת חיפה ובמכללה האקדמית הדסה בירושלים. בעל קליניקה פרטית לייעוץ וטיפול בגבעתיים.

שלי נתן,  עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מנהלת ארצית של השירות הפסיכוסוציאלי באגודת הלהט"ב, מנחת קבוצות ומדריכת הורים ומרצה.

דפנה גרינר , MSW, עו״ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מנהלת  היחידה לייעוץ וטיפול במרכז הגאה, ועובדת בקליניקה פרטית בתל אביב. מטפלת ביחידים וזוגות מהקהילה הלהט״בית, עוסקת בהדרכת הורים במשפחות חד מיניות ובהורות משותפת, מנחה קבוצות ומרצה. 

לי ראובני בר דויד , מטפלת מינית מוסמכת, מחברת הספר "אמא בטן ואמא לב", מרצה אודות מיניות מגדר וחינוך מיני.

עו"ד מיכל עדן, פעילה מרכזית למען זכויות להט"ב בישראל. הלסבית המוצהרת הראשונה שנכנסה למועצת העיר  תל אביב ובמסגרת זו הקימה את בית דרור. מי שקדמה יחד עם שותפתה עירא הדר חוקים ויצגה זוגות להטבים מול בתי משפט למיצוי זכויות כהורים וכמשפחה.

מרום אלטרוביץ, עו"ס קליני, מומחה בטיפול בהתמכרויות. מקים את התחנה האזורית לטיפול בהתמכרויות בקהילת הלהט"ב. מטפל במסגרת קליניקה פרטית וכן במסגרת הקליניקה הלהט"בית של האגודה בת"א ובכפר סבא.

מרכזות ההשתלמות:

שלי נתן      - מנהלת השירות הפסיכוסוצואלי והקליניקה הלהט"בית הארצית. אגודה למען הלהט"ב.                                  

דפנה גרינר – מנהלת הקליניקה הגאה, המרכז הגאה ת"א.

 

3) דונלד ויניקוט- "שלמה ארצי" של הפסיכותרפיה- האמנם?       (18 שעות לגמול השתלמות)

מלון "השרון" הרצליה 

אירוח בתאריכים:   28-30.01.2019  ימים  שני – רביעי

דונלד ויניקוט נחשב כקונצנזוס הגדול ביותר בקרב הפסיכותרפיסטים הפסיכו-דינמים בעולם ובפרט בישראל.

ויניקוט נתפש כרופא ילדים ופסיכתרפיסט בעל חשיבה ייחודית שהצליח לנסח בדרך מקורית חלק מרכזי מתהליכי ההתפתחות ויחסי אם-תינוק כבסיס להבנת בריאות וחולי נפשיים באדם הבוגר. הדגש בגישתו על בריאות והבנת החולי מתוכה, מציע דרך שונה להמשגת החולי הנפשי על סוגיו השונים.

במסגרת ההשתלמות נעסוק במושגים המרכזים בתיאוריה הפסיכו-אנליטית של ויניקוט כגון good enough mother, אוביקט מעבר, תופעות מעבר, Holding, self-false, מקורה של התוקפנות, וכיצד הם תורמים להבנתנו לגבי יחסי הורים-ילדים ולגבי התהליך הפסיכותרפויטי.

הסדנא תכלול מספר אופני העברה-  הרצאה של חומר תאורטי, שילוב של מצגות, סיפורי ילדים וקטעים הומוריסטים ודרמטים מתוך תוכניות טלויזיה וסרטי קולנוע, לשם המחשת התכנים.

במהלך ההשתלמות יוקרן סרט דרמטי באורך מלא, הממחיש חלק מרעיונתיו ומושגיו של ויניקוט.

מטרת ההשתלמות:

למידה תאורטית וחוויתית, תוך שילוב של למידה משמעותית עם חוויות של הנאה, הממוקדות בהכרות עם התיאוריה והמושגים העקרים של ויניקוט.

במהלך ההשתלמות יוקרן סרט דרמטי באורך מלא.

את הסדנה ינחה דר' עומר לנס - מרצה במכללה האקדמית תל חי, אונ' חיפה ובר אילן, מנהל שותף בבה"ס לפסיכותרפיה "דעת", מדריך צוותים טיפולים בתחנות לטיפול זוגי ומשפחתי, טיפול באלימות, מרכזי הורים-ילדים.

 

4) פוטותרפיה - חווית הצילום והמפגש עם הדימוי ככלי טיפולי (18 שעות לגמול השתלמות)

מלון גולדן קראון נצרת 

אירוח בתאריכים 05-07.02.2019  ימים שלישי-חמישי

           "החיים אינם מה שחיית, אלא מה שאתה זוכר והאופן שאתה זוכר אותם כדי לספרם"    (גבריאל גרסייה מרקס)

בית הספר פוקוס למקצועות הפוטו תרפיה והוידאו תרפיה שמח להזמין אתכם להשתלמות בנושא פוטותרפיה – המצלמה ככלי לטיפול אישי, לדינמיקה    קבוצתית,  למודעות מזוית חדשה ולהעצמה:

ייתכן והאסוציאציה הראשונה שיש לאדם בן זמננו, לגבי צילום, הינה המילה "סלפי" (selfie), שמדבר על דיוקן עצמי מצולם. המילה סלפי שתפסה תאוצה באינסטגרם ובטוויטר והפכה למעשה לביטוי המתאר כל סוג של צילום עצמי, נבחרה על-ידי המוציאה לאור לשל מילוני אוקספורד למילת השנה בשנת 2013.

בהשתלמות  זה אנו רוצים לקפוץ הרבה מעבר לטרנד זה. אנו נבקש לבחון ולחקור את נקודת המפגש וההשקה בין הפסיכותרפיה מצד אחד לבין הדימוי המצולם מצד שני, הן מהבחינה התיאורטית והן מהבחינה של אפשרויות היישום התרפיוטיות.

לצילום ולעבודה התרפוטית דרך צילום יש כח רב, אותו נפגש בהרצאות ובסדנאות של טובי המטפלים והמורים בתחום זה.

המשתתפים בכנס מתבקשים להביא לכנס:

  • המשתתפים מתבקשים להביא צילום משמעותי עבורם – אפשר שיהיו מצולמים בו ואפשר שלא, אפשר שהם צילמו ואפשר שלא, העיקר שיהיה בעל ערך עבורם ומודפס (לפחות בגודל A5).
  • חמישה צילומי ילדות מודפסים על נייר (האיכות איננה חשובה). אפשר להביא צילומים מקוריים- התמונה לא תיפגע במהלך הסדנה. 
  • מצלמות (אפשר גם מצלמות טלפוניות) לצורך פעילות צילומית במהלך הסדנה. במהלך ההשתלמות נצלם הרבה במצלמות נא לדאוג לבטריה מלאה.

**כולל סיור מודרך עם ראדה בולוס בנצרת

את הסדנה ינחו: 

ד"ר צביקה תורן- פסיכולוג וצלם אמנותי. מנהל שרות פסיכולוגי, מנחה סדנאות במוסדות אקדמיים ובכנסים מקצועיים, מפרסם מאמרים בעיתונות מקצועית, ארבע תערוכות, מחבר הספר "בצלמנו כדמותנו".

כרמלה קיט - מנחת קבוצות בכירה, אמנית צילום, מורה בתוכניות לימוד שונות של פוטותרפיה, כתבה את הספר "משני צדי העדשה – המדריך להנחיית קבוצות באמצעות צילום"

גלעד בנאריקופירייטר על מצלמה. את השראתו כצלם מקבל גלעד מהאהבה שלו למילה הכתובה. הוא כותב ומצלם ומבטא רעיונות של טקסט ויזואלי.

גלעד מצלם אומנות, ומורה לזהות צילומית, פוטותרפיה ויצירתיות. מנקודת מבט של צילום יצירתי, ובידול אישי באמצעות מצלמה גלעד מוביל תהליכי התבוננות וצילום שמחדדים את תפקיד המצלמה בתהליך האישי. גלעד מציג תערוכות צילום בארץ ובעולם, מצלם קמפיינים עבור משרד התיירות הישראלי, ואוצר תערוכות צילום.

הראל סטנטון – פוטותרפיסט ארגוני,  צלם "מסע אחר" ומרצה בינלאומי.

מרכזת את ההשתלמות – ירדן כרם:

הקימה את ביה"ס פוקוס, ביה"ס למקצועות הפוטו והוידאו תרפיה, בנתה את תכנית הלימודים והייתה המנהלת האקדמית הראשונה ומנהלת המרכז הטיפולי במרכז לוידאו תרפיה, ביה"ס מעלה. מפתחת תוכניות לימוד ומודלים לעבודה טיפולית באמצעות הוידאו. מפיקה ומביימת סרטים תיעודיים.

מטפלת בקליניקה פרטית בגישות המפנות תשומת לב אל התחושה הגופנית = פסיכותרפיה סומטית, ומרצה בקורסי התמקדות (פוקוסינג). בעלת תארים שניים בקולנוע וטלוויזיה, ובטיפול בהבעה ויצירה.

 

5) תוקפנות ופרוורסיה כסימן לתקווה, פנטזיה או מציאות ?     (18 שעות לגמול השתלמות)

מלון נווה אילן  

אירוח בתאריכים:  12-14.02.2019   ימים  שלישי-חמישי

גורמים דינאמיים אינטרפסיכיים באבחון, אטיולוגיה ותהליכי הטיפול במפגש עם אנשים המגלים אלימות, עבריינות, פרוורסיה והתעללות.

ההשתלמות תעסוק בסוגיות מרכזיות הקשורות בטיפול ושיקום פסיכולוגי במטופלים ומטופלות בעלי הפרעה משמעותית בסופר אגו, בהזדהות חברתית, בהפנמה של התנהגות נורמטיבית, בהסתגלות לחיי עבודה ואהבה נורמטיביים, בכלל זה עבריינים, הפרעות נרקיסיסטיות קשות ופרוורטיים. נעסוק ברמה האבחונית/אטיולוגית, ברמה של המערכת המשפחתית וברמה של היחסים הרגשיים מטפל/ מטופל במהלך תהליך הטיפול והשיקום.

ברמה האבחונית יוצגו מנגנונים ותהליכים ביסוד התגבשות האישיות העבריינית והפרוורטית, הפרעות זהות, הזדהות העם התוקפן, הפרעות בהזדהויות האני העליון והיסודות הטראומטיים של האישיות.

נעסוק באספקטים שונים באישיות הרלוונטיים לתוכנית הטיפול והערכה של משאבים ופרוגנוזה: סוגים שונים של אלימות, מרכיבים פרוורטיים, כוחות אגו ויכולת לפתח הזדהות מצפונית ותחושת אחריות אישית. בהקשר המשפחתי תבחן תרומת המבנה והדינאמיקה משפחתית, לרבות העברה בן דורית בהיווצרות עבריינות וכן את תפקידה של המשפחה בכאן ועכשיו ובתהליכי שיקום.

תבחן סוגיית העברה בטיפול בהפרעות חמורות בסופר אגו ובעבריינות. העברה המתפתחת בטיפול בתוך מוסד, סגור או פתוח, ושאלה לגבי פתרונה של העברה כזו. נעסוק בסוגיה של אישיות המטפל והמטפלת וצורות בעייתיות של העברת נגד בטיפול ושיקום מטופלים עם הפרעות חמורות בסופר אגו ושליטה בדחפים: הפרעות נרקיסיסטיות קשות, פרווסיות ועבריינות.

ההשתלמות תכלול מספר אופני העברה-  הרצאה של חומר תאורטי, שילוב של מצגות, וקטעים מתוך תכניות טלוויזיה וסרטי קולנוע, לשם המחשת התכנים.

השתלמות מתאימה ותתרום לאנשי בריאות הנפש מכל התחומים אשר עוסקים בטיפול או/ו שיקום מטופלים ומטופלות עם הפרעות קשות בסופר אגו, גבולות, ושליטה בדחפים ובכלל זה: מטופלים אלימים, בעלי בעיות חמורות ביחסים בין אישיים, פרוורטיים ובעלי נטיות עברייניות גלויות וסמויות.

השתלמות תועבר ע"י צוות בה"ס לפסיכותרפיה "דעת" בניהול דוד בנאי וד"ר עומר לנס

דוד בנאי- פסיכולוג קליני, מנהל שותף בבה"ס לפסיכותרפיה "דעת", פרקטיקה פרטית, בת"א. מרצה באוניברסיטת בר אילן, המסלול לטיפול מיני, מדריך קליני

ביחידות הרווחה השונות. 

ד"ר עומר לנס- מנהל שותף בבה"ס לפסיכותרפיה "דעת". מרצה במכללה האקדמית תל חי ובאונ' חיפה ובר אילן, מדריך צוותים בתחנות טיפוליות.

טלי עציון רון- פסיכולוגית קלינית, מטפלת בקליניקה פרטית, מרצה בבה"ס לפסיכותרפיה "דעת", תכנית הכשרה מעשית מתקדמת למטפלים באומנויות באוניברסיטת חיפה, תכנית ללימודי תואר שני בהתפתחות הילד באוניברסיטת חיפה.

רוני עמיאל- פסיכולוג קליני מדריך. מכון תל אביב לפסיכואנליזה. מרצה בבית הספר "דעת": ללימודי התאוריה הפסיכואנליטית.